خرید مستقیم عسل از زنبوردار همیشه، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کیفیت به صرفه و مطمئن بوده. استارتاپ بابال سامانه‌‌ای است برای زنبورداران زحمتکش شهرستان خلخال. اینجا شما می‌توانید از زنبوردارها عسل طبیعی باکیفیت و شناسنامه‌دار بخرید.

ما؛ مهدی منافی با کمک امیر بسترخاکی استارتاپ بابال را از اردیبهشت سال 98 بصورت رسمی در شهر خلخال شروع کردیم.

سال 97 برای اینکه مطمئن شویم ایده خرید عسل از زنبوردار جواب میدهد یا نه وبسایتی آزمایشی راه‌اندازی کرده بودیم و به پشتوانه اطلاعاتی که بدست آوردیم تصمیم گرفتیم دنبال این ایده را بگیریم و اجرایی‌اش کنیم.

– یکی از دلایل اصلی ما برای شروع استارتاپ بابال، کمک به اشتغالزایی از طریق مهمترین سوغات شهرمان یعنی عسل بود. پوشش گیاهی خاص خلخال عسل تولیدی این شهر را به یکی از باکیفیت‌ترین‌های ایران تبدیل کرده است. عسل خلخال سال 97 به عنوان بهترین عسل ارگانیک کشور شناخته شد و این خبر ما را در مسیری که برای کسب و کار انتخاب کرده بودیم مصمم‌تر کرد.

– دلیل مهم دیگر شروع بابال این بود که بازار عسل ایران مانند خیلی از محصولات دیگر، یک بازار پر تقلب و پر دلالی است. فاصله تولید تا مصرف طولانی است و این طولانی بودن اکثر اوقات باعث افت کیفیت عسل، کاهش سود زنبوردار و همچنین افزایش نامتعارف هزینه عسل می‌شود.

حالا که مشکلات صنعت زنبورداری رو فهمیده بودیم، دنبال راه حلی اساسی برای حلشان می‌گشتیم.

خب ما در عرصه تکنولوژی هر کداممان تخصص و توانایی‌های خاصی داشتیم و قطعاً کنار هم قرار گرفتنمان می‌توانست راه‌گشای خیلی از مشکلات شهرمان و بخصوص صنعت زنبورداری شود. اما چطوری؟
با پیاده‌سازی سامانه‌ای برای خرید عسل از زنبورداران
این راهی بود که می‌توانست خیلی از مشکلات صنعت زنبورداری شهرمان و حتی کشور را حل کند. مشکلاتی مانند حذف متقلبان عسل از بازار، افزایش سود زنبوردار، کاهش قیمت تمام شده عسل برای خریدار، برندسازی و جلوگیری از قاچاق عسل در کشور و سایر مشکلات
در واقع با یک تیر چند نشان می‌زدیم.

فهرست