رس بستن یا شکرک عسل خام نشانه چیست؟

عسل, عسل خام
بدون دیدگاه

اگر قبلا موقع خرید عسل با دیگران مشورت کرده باشید احتمالا به شما گفته‌اند عسلی که شکرک می‌زند عسل مرغوبی نیست یا تقلبی است. ممکن است عسل خود را از فروشگاه یا محل مطمئنی تهیه کرده باشید و با این وجود وقتی چندین هفته یا چند ماه آن را در منزل نگه داشتید، می‌بینید که عسل شما شروع به رس بستن یا متبلور شدن کرد. جای نگرانی نیست. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم تفاوت شکرک‌زدن و رس‌بستن چیست. چرا تبلور عسل خام رخ می‌دهد و روش از بین بردن شکرک عسل چیست.

علت رس بستن عسل خام

عسل طبیعی از ترکیب قندهایی مثل گلوگز و فروکتوز با آب ساخته می‌شود. زنبورهای عسل این قندها را از شهد گل‌ها و گیاهان به دست می‌آورند. مقدار قند موجود در عسل از آب بیشتر است. به همین دلیل با گذشت زمان گلوگز از آب جدا می‌شود و باعث تشکیل کریستال‌هایی در عسل می‌شود. به این فرآیند رس بستن عسل گفته می‌شود. عسل رس‌بسته با عسل شکرک‌زده متفاوت است، در عسل شکرک‌زده دانه‌های کریستالی درشت‌تر و زبرترند. روش‌های مختلفی برای از بین بردن کریستال عسل بسته به نوع آن وجود دارد.

زنبوردار‌ها عسل را به دوشکل عسل خام و عسل فرآوری‌شده به بازار عرضه می‌کنند. عسل خام عسلی است که مستقیما از کندو گرفته شده و هیچ تغییری روی آن صورت نگرفته است. این عسل به دلیل این‌که حاوی ذرات ریز موم و گرده‌‌‌ی گل است زودتر رس می‌بندد. عسل‌ فرآوری‌شده عسلی است که حرارت دیده و از صافی رد شده است. هدف از فراوری عسل این است که گرده‌ی گل و سایر ذرات را از آن جدا کنند تا شفاف‌تر و زیباتر باشد و دیرتر رس ببند. هم‌چنین خیلی دیرتر نیاز به از بین بردن شکرک عسل خواهید داشت.

عسل متبلور

عسل متبلور

حرارت دادن بخشی از مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل را از بین می‌برد. علاوه بر این احتمال دارد که در زمان فرآوری عسل به آن شیرین‌کننده‌ها و قندهای مصنوعی اضافه شود. مطالعات نشان داده است گرده‌ی ‌گل که در حین فرآوری از عسل خام جدا می‌شود، به از بین بردن عفونت‌ها و بهبود عملکرد کبد، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سکته کمک کند. در حقیقت بسیاری از فوایدی که به عسل نسبت داده شده، مربوط به عسل خام نه فرآوری شده است.

از بین بردن رس‌ زدگی عسل

زمانی که عسل خام شروع به رس بستن می‌کند، کریستال‌های موجود در آن شروع به ساخت کریستال‌های جدید می‌کنند، و به تدریج تمام عسل رس می‌بندد. برای از بین بردن تبلور عسل خام، ظرف آن را چند دقیقه در آب داغ که دمایی حدود 50 درجه‌ی سانتی‌گراد دارد قرار دهید. کریستال‌های عسل به آرامی از بین می‌روند. از حرارت دادن مستقیم عسل یا قرار دادن عسل در آب‌جوش برای از بین بردن رس زدگی عسل خود‌داری کنید. چرا که حرارت بالا باعث ایجاد یک ماده‌ی سمی به نام هیدروکسی متیل فورفورال در آن می‌شود که برای سلامت انسان مضر است.

حتماً بخوانید
سرانجام راهی سریع برای درمان درد گلو

اگر عسل چند بار گرم و سرد شود، رنگ، عطر و خواص خودش را از دست می‌دهد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای از بین بردن تبلور عسل هر بار فقط به اندازه ی مصرف‌تان عسل را گرم کنید.

پیشگیری از تبلور عسل

چندین عامل بر زمانی که طول می‌کشد تا عسل متبلور شود، تاثیرگذار است. بهتر است عسل را در شرایطی نگه‌داری کنید که دیرتر رس ببندد. اولین عامل دمای محلی است که عسل را در آن نگهداری می‌کنید. هر چه دما بیشتر باشد، عسل کمتر شکرک می‌زند. اما دمای بالا باعث می‌شود که عسل به محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها تبدیل شود، دمای خیلی پایین هم باعث می‌شود که عسل سریع‌تر رس ببندد. بهترین دما برای پیشگیری از تبلور عسل حدود 21  درجه سانتی‌گراد است.

از بین بردن رس زدگی عسل

از بین بردن رس زدگی عسل

عامل بعدی، ظرفی است که عسل را در آن نگهداری می‌کنید. بهتر است که عسل را به جای ظرف‌های پلاستیکی در ظرف‌های شیشه ای نگهداری کنید. رطوبت باعث تبلور عسل می‌شود. پلاستیک نسبت به شیشه منافذ بیشتری دارد و باعث می‌شود که رطوبت بیشتری به عسل برسد به همین دلیل عسل در ظرف‌های پلاستیکی سریع‌تر رس می‌بندد.

سرعت تبلور عسل خام به نوع عسل هم ارتباط دارد. عسل‌هایی که درصد قند گلوکوز آن‌ها بالاتر است، مثل عسل شبدر، عسل اسطوخودوس، و عسل قاصدک سریع‌تر رس می‌بندند. در حالی‌ که عسل‌هایی که میزان قند فروکتوز بالاتری دارند، مثل عسل اقاقیا و عسل مریم گلی آهسته‌تر متبلور می‌شوند. اگر شما به عسل رس بسته علاقه ای ندارید، می‌توانید عسل مصرفی خود را از انواعی انتخاب کنید که آهسته‌تر رس می‌بندند.

در نهایت آسان‌ترین راه برای پیشگیری از شکرک زدن عسل این است که از خریدن مقدار زیادی عسل خودداری کنید، و عسل خود را قبل از شکرک زدن مصرف کنید.

نتیجه‌گیری

عسل خام در مقایسه با عسل فرآوری شده، موادمغذی و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری دارد. بیشتر خواصی که شما به عنوان خواص عسل خام می‌شناسید در حقیقت مربوط به عسل خام است. عسل خام به دلیل وجود ذرات و گرده‌گل سریع‌تر رس می‌‌بندد. اگر عسل شما شکرک زد برای از بین بردن شکرک عسل، می‌توانید آن را در آب داغی که دمایی حدود 50 درجه سانتی گراد دارد، گرم کنید. دقت کنید دمای بالا برای از بین بردن تبلور عسل، خواص آن را از بین می‌برد. برای پیشگیری از تبلور عسل خام آن را در ظروف شیشه ای، و دمای 21 درجه ی سانتی‌گراد نگهداری کنید. بعضی انواع عسل سریع‌تر رس میبندند و بعضی دیرتر، اگر به مصرف عسل رس‌زده علاقه ای ندارید، عسل‌هایی که فروکتوز بالاتری دارند، مثل عسل اقاقیا و مریم‌گلی، را خریداری کنید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست