گرده عسل

همه چیز درباره گرده عسل در آلرژی

دوباره فصل آلرژی آمده است، همراه با گرفتگی بینی، عطسه، خارش بینی و چشم. اگر از این علائم رنج می‌برید، درمان آنها احتمالا اولویت شما است. اگرچه داروهای جدید ضد آلرژی که بدون نسخه هم می‌توان آنها را تهیه کرد، مانند داروهای قدیمی سبب خواب آلودگی نمی شوند، اما برخی از افراد هنوز با مصرف آنها خواب آلودگی پیدا می‌کنند. اگر به دنبال گزینه های دیگری هستید، با یک جستجوی سریع آنلاین اغلب این ماده را برای تسکین آلرژی پیدا می‌کنید: گرده عسل.

ادعاهای زیادی در مورد این ماده مطرح می‌‌شود، از جمله ادعایی که می‌گوید این ماده طبیعی، باعث درمان آلرژی می‌شود. می‌توانید در صفحات مختلف اینترنت بسیاری از تجربیات افراد را درباره اینکه گرده زنبور عسل می‌تواند آلرژی را یکبار برای همیشه درمان کند، بیابید.

اما آیا این اطلاعات صحیح است؟ بیایید نگاهی به آنچه ما در حال حاضر در مورد گرده عسل و آلرژی می‌دانیم بیاندازیم.

گرده عسل

گرده عسل

آیا مصرف گرده عسل به درمان آلرژی کمک می‌کند؟

اگرچه ما اطلاعات زیادی در مورد مزایای گرده زنبور عسل داریم، با این وجود چیزهای بسیاری در مورد آن وجود دارد که هنوز نمی دانیم. واقعیت این است که علی رغم ادعاهای آنلاین زیاد، مبنی بر اینکه این ماده می‌تواند آلرژی را به طور کامل از بین ببرد، هنوز هیچ مدرک علمی محکمی برای حمایت از آن وجود ندارد.

کسانی که در مورد درمان آلرژی توسط گرده زنبورهای عسل می‌نویسند، غالباً اشاره می‌کنند که شما باید از گرده زنبورهای محلی استفاده کنید.

این تفکر رایج وجود دارد که از آنجا که گرده از گونه های گیاهی محلی که اغلب سبب آلرژی می‌شوند منشا می‌گیرد، با خوردن این گرده ها، سیستم ایمنی در برابر آنها مقاوم شده و به عبارتی حساسیت خود را از دست می‌دهد. بنابراین وقتی این گرده‌ها را استنشاق می‌کنید، دیگر سیستم ایمنی حساسیتی به آنها نشان نمی دهد.

این نظریه اثبات نشده است. اما ممکن است بی ضرر باشد.

گرده گل زنبور عسل چیست؟

گرده زنبور عسل از ماده پودری تشکیل شده که گیاهان آن را برای تولید مثل می‌سازند. زنبورها این گرده را روی پاها و بدن خود جمع آوری می‌کنند و آن را به عنوان منبع غذایی به کندو می‌برند.

گرده گل زنبور عسل همچنین ممکن است حاوی مقداری شهد گل و آنزیم های گوارشی زنبور عسل باشد. علاوه بر آنتی اکسیدان ها، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی، آنزیم ها، پروتئین و کربوهیدرات ها نیز هست.

هنگامی که زنبورها با گرده جمع شده به خانه بر می‌گردند، این گرده توسط زنبورهای دیگر با مقدار کمی موم و عسل پوشانده می‌شود. محصول این کار “نان زنبور” نامیده می‌شود و منبع اصلی پروتئین زنبورهای کلنی است.

از آنجا که دانه های گرده از انواع مختلف گیاهان جمع آوری می‌شوند، این ماده از نظر شکل، رنگ و محتوای غذایی متفاوت است. اگرچه زنبورها معمولاً در هر زمان گرده ها را فقط از یک نوع گیاه جمع می‌کنند، اما گاهی اوقات آنها را از گل های مختلف جمع می‌کنند.

از آنجا که گرده یک محصول طبیعی است که ترکیبات آن بر اساس موقعیت جغرافیایی و نوع گل متفاوت است، به سختی می‌توان فهمید دقیقاً ترکیبات آن چیست.

نان زنبور که از گرده عسل ساخته می شود

نان زنبور که از گرده گل زنبور عسل ساخته می‌شود

چطور گرده عسل را بخوریم؟

گرده زنبور عسل به عنوان گرانول طبیعی فروخته می‌شود که می‌توانید آن را اندازه بگیرید و با قاشق مصرف کنید. همچنین می‌توانید آن را با غذاهای دیگر مثل ماست مخلوط کرده یا با آن اسموتی درست کنید. گرده به طور کلی طعم تلخی دارد، اما به نظر می‌رسد افرادی که مرتباً آن را مصرف می‌کنند به آن عادت کرده اند.

گرده زنبور عسل همچنین به صورت کپسول در دسترس است و ممکن است آن را به صورت قرص همراه با چیزهای دیگر مانند ژل رویال و عصاره مادگی گل (ساختاری که زنبورها از آن گرده را جمع می‌کنند) پیدا کنید.

برخی افراد ترجیح می‌دهند گرانول ها را قبل از استفاده چند ساعت در آب خیس کنند. آنها ادعا می‌کنند که این کار باعث هضم بهتر گرده می‌شود.

با این حال، این احتمال وجود دارد که به این گرده آلرژی داشته باشید؛ بنابراین بهتر است از مقدار بسیار کمی شروع کنید تا مطمئن شوید برای شما بی خطر است. برخی توصیه می‌کنند که اولین بار یک گرانول زیر زبان خود قرار دهید و آن را امتحان می‌کنید. اگر مشکلی ایجاد نکرد هر بار یک دانه اضافه کنید.

اگر علائم آلرژی را تجربه کردید، استفاده از آن را فوراً قطع کنید! اگر کپسول یا قرص گرده زنبور را دارید، کپسول را باز کنید و مقدار بسیار کمی از آن را بخورید یا با استفاده از چاقو مقداری از قرص را برش دهید و مصرف کنید.

به کودکان زیر 1 سال نباید عسل بدهید. در مورد دادن گرده زنبورهای عسل به کودکان زیر 12 سال بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

اگر از گرانول استفاده می‌کنید، ظرف آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. گرده های عسل در صورت عدم ذخیره صحیح، کپک می‌زنند.

اگر از کپسول و قرص استفاده می‌کنید، معمولاً می‌توانید آنها را در دمای اتاق نگهداری کنید. برچسب محصول را برای اطلاع از روش ذخیره سازی ترجیحی و تاریخ انقضا حتما بخوانید.

گرده عسل فریز شده

گرده گل فریز شده

از کجا می‌توان گرده گل زنبور عسل را خرید؟

بسیاری از فروشگاه های معتبر، گرده را به صورت فله و یا قرص و کپسول می‌فروشند. همچنین می‌توانید آن را در فروشگاه های مواد غذایی ارگانیک و فروشگاه های مکمل های گیاهی نیز پیدا کنید.

اگر کندو های محلی زنبور در نزدیک خود دارید، ممکن است بتوانید از آنجا تهیه کنید یا از فروشگاه های آنلاین خریداری کنید.

البته  اگر فکر می‌کنید استفاده از گرده زنبورهای عسل محلی ایده آل شما است، به دنبال یک زنبوردار در در نزدیکی محل زندگیتان بگردید. با این حال، لازم به ذکر است که حتی اگر از گرده های محلی زنبورهای عسل استفاده کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که آن گرده ها از گیاهان خاصی که به آنها حساسیت دارید، ساخته شده باشند.

نکته ای که طرفداران این ماده خیلی آن را توصیه می‌کنند این است که متوجه شوید که این گرده از کجا تأمین می‌شود. برای جلوگیری از پرداخت هزینه بیش از حد و خریدن محصول بنجل، باید بدانید که از چه کسی خرید می‌کنید و مطمئن شوید که کار آنها قانونی است.

زنبور در حال ساخت گرده عسل

زنبور در حال ساخت گرده گل

فواید گرده عسل

در اینجا به برخی دیگر از فواید شناخته شده گرده زنبور عسل به طور مختصر اشاره می‌کنیم:

  • مواد مغذی گرده زنبور عسل: این گرده حاوی مواد غذایی مهم مانند پروتئین ها، کربوهیدرات ها، آنزیم ها و اسیدهای آمینه است.
  • آنتی اکسیدان ها: گرده زنبور عسل حاوی مقادیر قابل توجهی مواد آنتی اکسیدانی است که به خنثی سازی رادیکال های آزاد کمک می‌کند.
  • محافظت در برابر آسیب کبدی
  • خواص ضد التهابی
  • التیام زخم: یک مطالعه علمی در سال 2016 نشان داد که پماد ساخته شده از گرده زنبور عسل در بهبودی سوختگی موثر است.

به طور کلی می‌توان گفت که مصرف گرده زنبور عسل برای اکثر افراد حداقل بی ضرر است. اما باید جانب احتیاط رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست