مقایسه گرده زنبور با نان زنبور

دقیقاً گرده زنبور چقدر مغذی است؟ دوز مصرفی آن چه میزان است؟

مزایای گرده زنبور چیست؟

گرده زنبور آنقدر مفید تلقی می شود که شورای بهداشت فدرال آلمان آن را به عنوان دارو تشخیص داده است. مدافعان، مرتب مزایای این ماده غذایی به اصطلاح فوق العاده را گوشزد می کند:

 • برطرف کننده التهاب
 • آنتی اکسیدان
 • ارتقای سلامت کبد
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کارکرد به عنوان مکمل غذایی
 • تسکین علائم یائسگی
 • کاهش استرس
 • سرعت بخشیدن به بهبودی

گرده زنبور چیست؟

گرده زنبور، توپ گَرده ای است که زنبورهای جوان هنگام نشستن روی یک گل درست می کنند. این توپ مخلوطی از گرده، بزاق و شهد یا عسل است. زنبورها این گوی ها را در کیسه هایی روی پاهای خود به کندو می برند و در آنجا ذخیره می کنند. سپس این گرده، تخمیر شده و ماده ای به نام “نان زنبور” تبدیل می شود، که یک کلنی زنبور عسل را تغذیه می کند.

گرده گل زنبور

گرده گل زنبور

زنبورداران با گذاشتن یک شانه ضخیم در ورودی کندوها، گرده را جمع آوری می کنند. هنگامی که زنبورهای عسل از لابه لای شانه عبور می کنند، گرده زنبور از پاهای آنها جدا شده و به درون سطل جمع آوری می ریزد و زنبورها دوباره باید برای جمع آوری گرده بیشتر، بیرون بروند.

ارزش غذایی گرده زنبور

گرده زنبور به شکل طبیعی به صورت گلوله های کوچک و ترد وجود دارد. یک قاشق غذاخوری گرده محتوی موارد زیر است:

 • 16 کالری
 • 24 گرم چربی
 • 2 گرم پروتئین
 • 18 گرم کربوهیدرات
 • 250 نوع ماده مغذی مختلف که در آن میان ویتامین ها و فلاونوئیدها نیز یافت می شوند.

می توانید این گرده را به غذاهایی مانند ماست، بلغور جو دوسر، یا اسموتی اضافه کنید. همچنین می توانید آن را به عنوان مکمل درون کپسول بریزید و مصرف کنید.

دوز توصیه شده گرده زنبور

بزرگسالان: 20-40 گرم یا 3-5 قاشق غذاخوری در روز
کودکان: 15 گرم یا 1-2 قاشق غذاخوری در روز
اگر آن را به صورت کپسول مصرف می کنید، حتماً برچسب را بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که دوز مناسب را مصرف می کنید.

مقایسه گرده زنبور با نان زنبور

مقایسه گرده زنبور با نان زنبور

آنچه مطالعات درباره گرده زنبور می گوید

در سال های اخیر، تعدادی از دانشمندان مطالعاتی در مورد مزایای گرده زنبورهای عسل انجام داده اند. با این حال، این مطالعات بیشتر روی حیوانات انجام شده است و هنوز در مورد انسان اثبات نشده است.

آنچه در تحقیقات درباره مزایای گرده عنوان شده است به شرح زیر است:

رفع التهاب

طبق گفته محققان، گرده زنبور ممکن است مشابه داروهای ضد التهاب عمل کند. در یک مطالعه معتبر روی موش ها، دانشمندان دریافتند که عصاره گرده باعث کاهش التهاب در موش های صحرایی با پنجه های متورم می شود. مطالعه دیگری بر روی موش ها نشان داد که گرده زنبورهای عسل در درمان بیماری کبد، اثرات ضد التهابی دارد.

اثر آنتی اکسیدانی

محققان در یک مطالعه معتبر دریافتند که گرده زنبورهای عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار بالایی شبیه به غذاهای تخمیر شده است. آنتی اکسیدان ها مواد طبیعی هستند که در غذاهای گیاهی وجود دارد؛ بیشتر غذاهایی که قرمز یا تیره رنگ هستند و همچنین غذاهای تخمیر شده.

برخی از آنتی اکسیدان های رایج عبارتند از:

 • flavonols (موجود در شکلات)
 • رسوراترول (موجود در شراب)
 • لیکوپن (موجود در گوجه فرنگی)
 • ویتامین های A ، C و E

آنتی اکسیدان ها با مقابله با اکسیدان هایی مانند آلودگی هوا و دود سیگار که می توانند به بدن آسیب برسانند، باعث سلامت افراد می شوند.

تقویت سلامت کبد

کبد وظیفه فیلتر کردن سموم را دارد. محققان در یک مطالعه معتبر دریافتند که در موش صحرایی، گرده زنبورهای عسل به سلامت کبد کمک می کند و حتی می تواند به روند بهبودی پس از آسیب کمک کند.

محققان خاطرنشان کردند که در مقایسه با سیلیبینین (دارویی که حاوی آنتی اکسیدان است، اما می تواند مضر هم باشد) موش ها هیچ عارضه جانبی در مصرف گرده زنبور عسل نداشتند.

کپسول های محتوی گرده گل زنبور

کپسول های محتوی گرده گل زنبور

تقویت سیستم ایمنی بدن

برای مقابله با بیماری ها و سلامتی، یک سیستم ایمنی قوی لازم است. یک مطالعه معتبر نشان داد که گرده زنبور عسل به طور طبیعی واکنش های آلرژیک را در موش ها مهار می کند. منبع معتبر دیگری نشان داد که گرده زنبورهای عسل دارای خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. این خواص می تواند به از بین بردن باکتری ها و ویروس ها مانند استافیلوکوکوس اورئوس -که باعث مسمومیت غذایی می شود-کمک کند.

کاربرد به عنوان مکمل غذایی

گرده زنبور به طور بالقوه می تواند به عنوان یک مکمل عمل کند و به رژیم غذایی و سلامتی شما کمک کند. یک مطالعه خرگوش هایی را بررسی کرد که علاوه بر رژیم غذایی منظم، مکمل گرده زنبورهای عسل نیز دریافت می کردند. آنها عمر طولانی تر و همچنین موفقیت باروری بیشتری داشتند. آنها در مقایسه با خرگوش هایی که این مکمل را مصرف نکرده بودند، بچه های سالم و قوی تری به دنیا آوردند.

مطالعه دیگری نشان داد که موش های پیر دارای سو تغذیه، پس از خوردن رژیم غذایی حاوی گرده، بهبود توده عضلانی و متابولیسم بدن را نشان دادند.

کاهش علائم یائسگی

بسیاری از زنانی که از داروهای ضد هورمونی استفاده می کنند، علائم یائسگی را تجربه می کنند. یک مطالعه معتبر نشان داد که برخی از زنان مبتلا به سرطان پستان که از مکمل گرده زنبور استفاده کرده اند، علائم یائسگی را با شدت کمتری از کسانی که این کار را نکرده اند، تجربه می کنند.

کاهش استرس

گرده زنبور می تواند باعث افزایش جریان خون در سیستم عصبی بدن شود و به کاهش استرس کمک کند. با توجه به نتایج یک مطالعه مروری، این گرده برای خستگی نیز مفید است.

سرعت بخشیدن به بهبود

یک مطالعه معتبر نشان داد که از گرده زنبور عسل می توان برای تسریع بهبودی، روی پوست استفاده کرد. این گرده گردش خون را افزایش می دهد، باکتری ها را از بین می برد و پوست را مرطوب می کند.

محل جمع آوری گرده گل زنبور روی پای این حشره

محل جمع آوری گرده گل زنبور روی پای این حشره

عوارض جانبی گرده زنبور چیست؟

همیشه مکمل های خود را از یک منبع معتبر خریداری کنید. خرید گرده آلوده، حاوی مواد بالقوه خطرناکی است که باعث ایجاد عوارض جانبی جدی می شوند از جمله افزایش ضربان قلب، ایست قلبی و حتی مرگ.

قبل از مصرف هرگونه مکمل یا گیاه با پزشک صحبت کنید. بعلاوه، اگر به نیش زنبور حساسیت دارید، باید از گرده زنبورهای عسل اجتناب کنید. اگر با مصرف مکمل علایم زیر را تجربه کردید، سریع مکمل را قطع کنید:

 • خارش
 • تورم
 • سبکی سر
 • مشکل تنفس

طبق توصیه متخصصان زنان باردار باید از مصرف گرده زنبور عسل اجتناب کنند، زیرا مصرف آن ممکن است در بارداری مشکل ایجاد کند

سخن آخر درباره گرده زنبور

به نظر می رسد برای بیشتر افراد، گرده زنبورهای عسل یک مکمل غذایی بی خطر است. ادعاهای زیادی در مورد فواید آن برای سلامتی وجود دارد، اما بیشتر مطالعات روی حیوانات و سلول ها انجام شده است، نه انسان ها. مطالعات بیشتری روی انسان برای نتایج قطعی تر مورد نیاز است.

حتماً گرده زنبورهای عسل را از جاهای معتبر خریداری کنید. قبل از مصرف آن، در مورد هرگونه نگرانی در مورد سلامتی خود، با پزشک صحبت کنید. گرچه مطالعات تضمین نکرده اند که گرده به شما کمک کند، اما احتمالاً به شما آسیب هم نخواهد رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست