نمای نزدیک از گرده گل

گرده گل زنبور عسل از چه قسمت‌هایی تشکیل شده و چرا سبب آلرژی می‌شود؟

گرده گل، توده ای از میکروسپورها در یک گیاه بذر دار است که معمولاً به صورت گرد و غبار ریز دیده می شود. این گرده در سال های اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است.

هر دانه گرده دارای یک بدنه کوچک است، با شکل و ساختار متفاوت از دیگری. گرده در ساختارهای نر گیاهان دانه دار ساخته می شود و به روش های مختلف (باد، آب، حشرات و …) به ساختارهای ماده جایی که در آن لقاح اتفاق می افتد منتقل می شود.

گرده از یک یا چند سلول رویشی و یک سلول با قابلیت باروری تشکیل شده است. یک دانه گرده به خودی خود نر محسوب نمی گردد. در برخی از گیاهان، سلول رویشی لوله گرده را تشکیل می دهد که هنگام رویارویی با تخمک های نابارور رشد می کند. درحالیک سلول با قابلیت باروری، منبع اسپرم است.

گرده گل در حال خارج شدن از گیاه

گرده گل در حال خارج شدن از گیاه

بیشتر دانه های گرده از چند قسمت مشخص تشکیل شده اند:

  • قسمت مرکزی که مسئول لقاح است از نوکلئوتید ها که همان مواد ژنتیکی گیاه هستند تشکیل شده است.
  • دیواره گرده که خود از سه لایه تشکیل شده که لایه میانی آن تا حدود زیادی از سلولز و همی سلولز تشکیل شده است. لایه داخلی نزدیک به مرکز است و لایه خارجی که در برابر تجزیه بسیار مقاوم است. گرمای شدید، اسیدهای قوی یا بازهای قوی تأثیر کمی روی آن دارد.

قسمت های داخلی دانه گرده به راحتی خرد می شوند، در حالی که لایه بیرونی و در نتیجه شکل کلی دانه گرده حفظ می شود.

استفاده از گرده گل در مطالعات باستان شناسی

دانه های گرده به دلیل مقاومت زیاد در برابر پوسیدگی، پراکندگی گسترده توسط باد و آب و تولید فراوان آنها توسط گیاهان، همواره در لایه های رسوبی زمین شناسی، چه جدید و چه باستان دیده می شوند.

به دلیل این ویژگی ها، دانه های گرده اطلاعات زیادی در مورد منشأ و تاریخ زمین شناسی حیات گیاهان فراهم کرده است. علاوه بر این، با توجه به ساختار متقارن و الگوهای سطح قابل توجهی که دارند، دانه های گرده –چه تازه و چه قدیمی به راحتی در زیر میکروسکوپ قابل شناسایی هستند.

خصوصیاتی مانند ساختار لایه خارجی و اندازه و تعداد روزنه هایی که از طریق آنها لوله های گرده رشد می کنند، ابزار طبقه بندی مفیدی هستند. ساختار دانه های گرده غالباً به قدری از یکدیگر متمایز است که در بعضی موارد ممکن است گونه ها فقط توسط دانه های گرده شناسایی شوند. تقریباً همه خانواده های گیاهان آنژیوسپرم و ژیمناپرم و بسیاری از جنس ها را فقط می توان از طریق دانه های گرده آنها شناسایی کرد. علم مطالعه گرده ها و اسپورها پینولوژی نامیده می شود.

گرده آنقدر زیاد تولید می شود که قسمت قابل توجهی از اجزای اتمسفر محسوب می گردد. به ویژه در اتمسفر بالای قاره ها.

گرده گل گیاهان مختلف زیر میکروسکوپ

گرده گل گیاهان مختلف زیر میکروسکوپ

آلرژی گرده گل

دلیلی اینکه اخبار محلی هر بهار به طور منظم اطلاعات مربوط به تعداد گرده را به روز می کند این است که ده ها میلیون آمریکایی دچار آلرژی ناشی از قرار گرفتن در معرض گرده های گل ها، درختان، علف ها و علف های هرز هستند.

گرده افشانی به بارور شدن گیاهان کمک می کند  و می تواند برای مبتلایان به آلرژی فصلی بدبختی باشد. مواد پروتئینی موجود در بسیاری از دانه های گرده (مثل کهنه واش و بسیاری از علف ها) باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شود که به تب یونجه معروف است

علائم آلرژی به گرده گل

اگر به گرده گل حساسیت داشته باشید و در هوای پر از گرده تنفس کنید، دچار نشانه های آلرژی می شوید. در این حالت بدن شما گرده های گل بی ضرر را اشتباها دشمن فرض می کند و با آنها مقابله می کند. به این منظور بدن مقادیر زیادی از ماده ای به نام هیستامین را ترشح می کند تا با گرده گل مبارزه کند. وقتی این اتفاق می افتد ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

  • عطسه کردن
  • گرفتگی بینی
  • آبریزش بینی
  • اشک ریزش
  • خارش گلو و چشم
  • خس خس

گرده گل همچنین می تواند علائم آسم را تشدید کند.

اگر آلرژی خیلی شدید باشد و یا فرد به طور مکرر در معرض الرژن قرار بگیرد واکنشی شدید در سراسر بدن رخ میدهد که آنافیلاکسی نامیده میشود. آنافیلاکسی به راستی تهدید کننده حیات است و با نشانه هایی مثل تورم دهان، لب و مجاری تنفسی، مشکل در تنفس، کاهش فشار خون، سبکی سر، گیجی و… بروز میکند. در این حالت فرد مبتلا باید بلافاصله به مراکز درمانی منتقل گردد.

نمای نزدیک از گرده گل

نمای نزدیک از گرده گل

مدیریت و درمان علائم آلرژی به گرده گل

یک متخصص آلرژی پیدا کنید تا علت علائم شما را مشخص کند و به شما کمک کند تا آنها را کم کنید.

یک نکته مهم این است که همیشه از فصل گرده ها جلوتر حرکت کنید. به عنوان مثال، اگر علائم شما به طور معمول در اواسط بهار بدترین حالت را دارند، از اواخر زمستان شروع به مصرف داروهای خود کنید. همچنین، اگر هوا سریعتر از سال های گذشته شروع به گرم شدن کرد، ممکن است شروع مصرف داروها از اوسط زمستان نیز هوشمندانه باشد. در مورد داروهایی که می توانید قبل از فصل گرده گل مصرف کنید، از متخصص آلرژی بپرسید.

برای کسانی که آلرژی شدید به گرده گل دارند دو گزینه ایمونوتراپی در دسترس است:

  • آمپول های ضد آلرژی می توانند در ایجاد مقاومت در برابر گرده گل به شما کمک کنند.
  • قرص هایی که در زیر زبان گذاشته می شوند با نسخه پزشک برای افرادی که به آلرژی چمن و درخت کهنه واش مبتلا هستند در دسترس است. این داروها باید 12 هفته قبل از شروع علائم شروع شوند.

شمارش گرده گل همیشه راه حل درستی نیست

خوب است که حواستان به تعداد گرده گل پیش بینی شده باشد، به خصوص اگر قصد دارید برای مدت طولانی در فضای باز باشید. اگر قصد کار کردن در باغ یا کوتاه کردن چمن ها را دارید، ماسک گرد و غبار می تواند به شما کمک کند.)

اما حتی اگر پیش بینی تعداد زیاد گرده گل را در روزنامه، اپلیکیشن موبایل یا تلویزیون ببینید، لزوماً به این معنی نیست که تحت تأثیر آن گرده ها قرار خواهید گرفت. انواع مختلفی از گرده گل وجود دارد که ناشی از انواع مختلف درختان، چمن ها و انواع علف های هرز است. شما  به همه این گرده های حساسیت ندارید. در نتیجه، تعداد زیاد گرده ها همیشه نشان دهنده غلظت زیاد گرده خاصی نیست که به آن حساسیت دارید.

نقطه مقابل نیز می تواند درست باشد: ممکن است تعداد گرده ها کم باشد، اما آن گرده ها از انواعی باشد که آلرژی شما را تحریک می کند.

واکنش آلرژیک در مواجه با گرده گل

واکنش آلرژیک در مواجه با گرده گل

از طریق آزمایش، متخصص آلرژی می تواند مشخص کند که کدام گرده گل علائم آلرژی را در شما را تحریک می کنند. این کار معمولا با تست خراش پوستی انجام می شود. در این روش خراش های کوچکی در پوست شما ایجاد می کنند و مقدار کمی از آلرژن های مختلف را روی خراش ها می ریزند. اگر بعد از چند دقیقه محل سرخ و برافروخته شد، خارش پیدا کرد و ورم کرد، شما به آن آلرژن خاص حساسیت دارید.

متخصص آلرژی همچنین می تواند با تعیین اینکه کدام داروها برای مجموعه گرده هایی که به آنها آلرژی دارید بهتر عمل می کنند، به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست